Busy do Niemiec

Przewóz osób Polska-Niemcy
Przejazd już od 380 zł
ZAREWUJ PRZEJAZD TELEFONICZNIE

Dortmund

Z Polski do Dortmundu – dlaczego warto odwiedzić i co ciekawego zobaczyć?

Wyjazdy do Niemiec stają się coraz bardziej popularne. Nasz zachodni sąsiad ma wiele do zaoferowania, zarówno pod kątem architektury, zabytków i ciekawych miejsc do zobaczenia, jak i pod kątem gospodarczym. Wielu Polaków decyduje się na pracę w Niemczech, część z nich wyjeżdża nawet na stałe. Dziś o Dortmundzie – jednym z największych niemieckich miast.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Dlaczego Dortmund na mapie Niemiec wiele znaczy?
  • Co warto zobaczyć w trakcie wyjazdu do Dortmundu?
  • Jak najłatwiej zaplanować podróż do Niemiec?

Kilka słów na początek

Podróże po Europie to żywe lekcje historii i kultury. Niemcy to kraj, który odwiedzany jest coraz chętniej, nie tylko ze względu na wspaniałe miasta i ich architekturę. W wielu regionach panują wspaniałe tradycje kulturowe, które warto poznać. Jednym z miejsc, które Polacy często wybierają decydując się na wyjazd do Niemiec, jest Dortmund.

Dlaczego Dortmund jest tak ważny?

Dortmund jest największym miastem w Zagłębiu Ruhry. To wiele znaczy, ponieważ jest to jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów Niemiec. To tam wydobywa się na wielką skalę węgiel kamienny, działają także huty żelaza. Prężnie rozwija się przemysł maszynowy, metalowy, elektroniczny i elektrotechniczny. I choć czytanie o tym jest nudne – Dortmund to jedno z ważniejszych niemieckich miast także dla Polaków. Wielu z nich znajduje tam zatrudnienie w poszczególnych branżach, dlatego ogromna liczba rodaków, decydując się na wyjazd do Niemiec, wybiera właśnie Dortmund. Znalezienie pracy w ramach poszczególnych gałęzi przemysłu nie jest trudne.

Dortmund to ważny kawałek świata również dla tych, którym blisko do branży finansowej i handlowej. Liczba centrów finansowych, banków i firm handlowych jest tutaj imponująca. Dla osób radzących sobie z językiem niemieckim, Dortmund może być początkiem pięknej kariery.

Swoje miejsce znajdą tutaj również studenci. Dortmund ma swojej ofercie dużą liczbę uczelni i instytutów naukowo-badawczych. Pod tym kątem zdecydowanie jest miastem międzynarodowym, ponieważ na studia w Dortmundzie decyduje się młodzież z całego świata.

Wyjazd do Dortmundu – co warto zobaczyć?

Polacy – jako naród zakochany w piłce nożnej – kojarzą to miasto głównie z jednym. Kiedy słyszą „Dortmund”, odpowiadają „Borussia”! Niemiecki klub jest znany Polakom nie tylko ze świetnych występów w Bundeslidze, czy Lidze Mistrzów, ale przede wszystkim dlatego, że jest historię tworzyli słynni polscy piłkarze: Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Nie dziwi więc fakt, że Polacy odwiedzający Dortmund najczęściej pierwsze kroki kierują do Signal Iduna Park, czyli na stadion sportowy, na którym Borussia odgrywa swoje mecze. Może nie jest on architektonicznym dziełem sztuki, jednak swoimi rozmiarami robi spore wrażenie. Dortmund ma także sporo do zaoferowania dla tych, którzy piłką niespecjalnie się interesują. Jego historia sięga tysiąca lat wstecz i to sprawia, że jej miłośnicy poczują się tu jak w raju. Oto kilka wybranych miejsc, które warto zobaczyć:

  1. Kościół św. Piotra w Dortmundzie – budowla licząca kilkaset lat, jej początek sięga XIV wieku. Bardzo ciekawa wieża, na której znajduje się nieproporcjonalnie długi hełm (aż 60 metrów wysokości). W środku możemy podziwiać rzeźbiony ołtarz, który jest nazywany „Złotym Cudem Westfalii”.
  2. Muzeum Browarnictwa w Dortmundzie – tak tak, obowiązkowy punkt na mapie turysty. Miłośnicy złotego trunku powinni wiedzieć, że na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, Dortmund był piwną stolicą Europy. Swoje miejsce ma tutaj ciągle wiele piwowarskich zakładów. W muzeum możemy poznać ich historię i obejrzeć ciekawe ekspozycje związane ze sztuką warzenia piwa.
  3. Muzeum Samochodów Zabytkowych – prawdziwa gratka dla fanów niemieckiej motoryzacji. Możemy tu poznać historię samochodów produkowanych w Niemczech i nie tylko. Wśród eksponatów tego muzeum znajdują się m.in. modele Jaguara i Ferrari sprzed kilkudziesięciu lat.
  4. Stara Synagoga – obiekt ważny pod kątem historycznym. W czasie II wojny światowej została w niej ustanowiona siedziba partii Hitlera – NSDAP. Dzisiaj w związku z tym faktem stoi tam pamiątkowa kamienna tablica, a w budynku mieści się dortmundzki teatr. Miłośnicy historii II wojny światowej zdecydowanie powinni tam zajrzeć.

W Dortmundzie i jego okolicach znajdziemy też cudowne tereny zielone, na których możemy odpoczywać, a także – jak to w Niemczech – imponujące zamki wzniesione w równie imponujących okolicznościach przyrody. To miasto zdecydowanie warte zobaczenia.

Jak dostać się do Dortmundu?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem jest oczywiście podróż busem do Niemiec. Trasa Polska – Niemcy upływa w komfortowych warunkach. To ważne, ponieważ Dortmund leży po zachodniej stronie kraju, więc w podróży spędzimy długie godziny. Warto wybrać środek lokomocji, dzięki któremu jesteśmy spokojni o bagaże, podróżujemy w kameralnym gronie, a wygodne fotele i klimatyzacja sprawiają, że podczas podróży busem do Niemiec możemy odpoczywać!

 

Tagi:

busy do Niemiec, busy z Dortmundu, z Dortmundu do Polski, busy zachodniopomorskie, przewozy do Dortmundu, przewóz osób, przewozy Polska Niemcy, przewoźnicy Polska Niemcy, transport z Niemiec do Polski, busy pomorskie, przewozy do Niemiec